Christie Golden: Arthas, Rise of the Lich King


Názov: Arthas, Rise of the Lich King
Autor: Christie Golden
Vydanie: Pocket Books, 2009
Obálka: Glenn Rane


O knihe: Kniha, ktorá sa mi dlho čítala a ešte dlhšie sa mi na ňu písala reakcia.
Kniha popisuje osud Arthasa Menethila, princa Lordareonského.
Je tematicky rozdelená na niekoľko častí. Podľa obdobia, kedy sa odohrávala i podľa rozprávača. V jeho roli sa totiž vystrieda až trojica postáv.
To znamená, že Arthasov uhol pohľadu príjemne dopĺňa rozprávanie lásky jeho života, Jainy Proudmoore, ako aj nemenej dôležitej postavy, ktorá sa mu stane osudnou a to ranger-generál Sylvannas Windrunner.

V knihe samotnej by som zdôraznila kompozíciu, ktorú tak často nevidím. Najvýraznejšia je rámcová kompozícia diela. (Kniha začína i končí opisom tej istej scény.) Samozrejme medzi úvodom a záverom, sa kniha drží predovšetkým chronologickej kompozície.
Slovom, všetok ten beznádej, hnev a túžba po pomste, smeruje k tomu jednému záveru. Záveru, ktorý nám prezradí ako sa z nádejného dediča Lordareonského trónu stane to, proti čomu bojoval. Krutý vládca nemŕtvych, až kým sa on sám nestane jedným z nich. Šampiónom Lich Kinga, ktorý nemá zábrany.

Komentár: Vo všeobecnosti sa mi páčil štýl Christie Golden. (Ktorej meno je už vo svete fanúšikov WoW, akýmsi prísľubom zaujímavého čítania.)
Druhá vec, ktorá mi bola nanajvýš po chuti, boli odkazy na rozličné diela zo sveta Warcraft. Napríklad:
WoW: Vládca klanov – scéna, v ktorej Arthas navšívi pevnosť Durnhold a vidíme jeho nie vysokú mienku o Aedelasovi Blackmoorovi, ako aj šľachetnosť vo veci Tarethy. Sám princ je svedkom gladiátorského súboja orka Thralla. WoW: Den draka – zmienky o Kirin Tor (čarodejnícky rád)

No to je asi tak všetko, čo sa mi na knihe pozdáva. Inak ma tento príbeh o tak významnej postave sklamal.
Začalo to dobre. Čítala som o živote chlapca, ktorý šermoval s imaginárnymi orkmi. O chlapcovi, ktorý sa túžil stať veľkým rytierom Svetla. Slovom o dieťati, ktoré malo osobnosť. Ktoré čitateľovi pripomínalo jeho nevinné detské ja.
Potom prišiel zlom.
Dospel.
Akoby sa smrťou jeho tátoša s ironickým menom Invincible (nepremožiteľný) vytratila aj jeho osobnosť.
Ďalšou ranou pre hlavnú postavu ako aj pre mňa ako čitateľa, sa stal príchod pliagy, ktorá oživovala mŕtvoly. Tento počin nekromantov vyvolal v Arthasovi akýsi skrat.
Navyše celkom nepekne zneužil Jainu, ako aj iné veci, ktoré nechcem vyspoilerovať. No priviedli ma k záveru, že z vášnivého rojka sa stal arogantný chuj.

Úprimne som čakala dramatický príbeh, akési vysvetlenie, ako sa z Arthasa Menethila, vplyvom tragických udalostí, stal obávaný zloduch.
Na miesto toho som dostala akýsi prehľad udalostí z datadisku Warcraft 3. Myslím si, že keby som tú hru hrala aj v jeho platenej verzii (a viac než deň alebo dva), tak ma kniha unudí k smrti.
Takto som len dostala nesympatickú postavu s občasnými svetlými chvíľkami, ktorá pomaly ani sama nevie prečo robí to čo robí.
Na čo poslúchnuť odporúčanie veľkého strážcu Medivha na záchranu svojho ľudu? Na čo poslúchnuť varovanie svojho učiteľa v Northrende? Prečo sa nezachovať k Jaine ako idiot? Na čo dopriať dôstojnú smrť svojim protivníkom? 
No čo je najdôležitejšie, prečo neobviňovať celý krutý svet za veci, ktoré spáchal on sám? 

Mám ho rada ako zloducha, no zároveň mi lezie na nervy ako postava. Nie to čo urobil. Avšak to, že množstvo tých vecí urobil bez konkrétnejších dôvodov. Rozhodne som od Arthasa a Christie Golden čakala niečo viac. Zároveň mi však niečo bráni v úplnom zavrhnutí príbehu.
Možno ak si ten príbeh nechám uležať, tak na druhý pokus o čítanie ho uvidím v inom svetle.

Komentáre

  1. Warcraft 3 som si niekedy prešiel a datadisk len takmer (ostávalo zopár sekúnd) - lebo to bolo naopak? V každom prípade ide o to, že aj tu mi viac ako o univerzum ide o charakterovú deformáciu, ktorá je pre mňa zaujímavejšia. Ja som to z hry vnímal len tak, že Arthas jednoducho bol "otrávený" a teda na nejaké jeho vlastné zlo si nespomínam. No a z hry som Sylvannas vnímal tak, že hoci aj ona bola nakazená nemŕtvym jedom, tak ona akoby si viac zachovala nezávislosť a vlastnú hlavu. Aj keby nebola nakazená, tak jej cieľom by tiež bola pomsta, nie? Môžem sa mýliť, je to dávno čo som to hral. Pokiaľ by tam boli nejaké reálne psychologické pochody, tak som zvedavý... ale píšeš, že skôr nelogické blbosti.
    Toto poznáš, nie? :D https://me.me/i/lich-king-witch-king-bitch-king-3622596

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. K tým nelogickým blbostiam len toľko, že kľudne môže ísť len o nepochopenie postavy mnou. Zatiaľ si za tým však stojím. Niekto iný môže mať samozrejme iný názor. Možno ho zmením aj ja po opätovnom prečítaní knižky. Možno dokonca dopadnem ako s Malým princom, ktorého som spočiatku nevedela oceniť, no odvtedy som ho prečítala viac krát a zakaždým sa mi zapáči niečo iné.

      Aj mňa by ževraj len na voloviny bolo. Takže hrdo prehlasujem, že poznám. :-D

      Odstrániť

Zverejnenie komentára